Budov s kancelárskymi priestormi, ktoré majú atypický dizajn, na svete každým rokom pribúda. Pri pohľade na ne máte pocit, že moderná architektúra nemá hranice a pri niektorých dokonca začnete pochybovať o základných princípoch geometrie a fyziky.
Tančíci dům (Praha, Česko)
Dielo architektov Vlada Milunića a Franka O. Gehryho by malo byť symbolom uvoľňovania sa československého národa zo socialistického zovretia. Predlohou im bol tanečný pár Fred Astaire a Ginger Rogersová. Budova Fred je tá statickejšia časť s vyšším priemerom hore a je prevažne z betónu. Sklenená budova s ladnými ženskými krivkami so stiahnutým pásom je Ginger, ktorá akoby sa o Freda opierala. Jej do ulice vystupujúce nohy často hnevajú mnohých okoloidúcich, ktorým sťažuje prechod po chodníku.
V budove na brehu rieky Vltavy nájdete niekoľko kancelárskych priestorov, kaviareň, reštauráciu a na hornej terase si môžete užiť aj výhľad na Pražský hrad.
Flatiron Building (New York, USA)
Aj mesto mrakodrapov a pravouhlých križovatiek v sebe ukrýva v sebe nejeden architektonický skvost. Jedným z nich je budova Flatiron so súkromnými kanceláriami, ktorá stojí na rohu 5th Avenue a Broadwayau už od roku 1902. Trojuholníkový tvar, ktorý jej navrhol Daniel Burnham, láka aj dnes turistov z celého sveta.
Názov nesie podľa tvaru žehličky (flatiron, z angl. prekladu žehlička, pozn. red.) a jej najužšia časť na rohu ulíc je len 2 m široká. Spisovateľ H. G. Wells pre budovu použil prirovnanie „Mohutné čelo lode, ktorá razí svoju cestu proti prúdu Broadwaya.“
Office Center 1000 (Kaunas, Litva)
10-podlažná budova v druhom najväčšom meste Litvy nie je ani tak zaujímavá svojím tvarom, ako fasádou. Je tvorená 4 500 sklenenými panelmi a každý z nich je súčasťou fascinujúcej mozaiky. Tou je bankovka v hodnote 1 000 litasov = bývalá mena Litvy.
Dizajn budovy absolútne nezapadal do historického centra mesta, museli ju preto situovať na predmestie blízko diaľnice. To však ale vôbec nebráni tomu, aby sa jej turisti vyhýbali. Práve naopak, aj vďaka večernému osvetleniu budovy sa stáva jednou z ich častých zastávok turistov. Jej priestory využívajú rôzne banky a iné obchodné pobočky.
Slovenský rozhlas (Bratislava, Slovensko)
Obrátená pyramída v hlavnom meste Slovenska patrí dozaista k ikonám slovenskej architektúry. Navrhovaná aj postavená bola ešte počas socialistického režimu a už vtedy sa vymykala konzervatívnym predstavám architektonickej obce.
Budova sa dostala do hľadáčika nielen turistov, ale aj hollywoodskych režisérov. Napr. John Moore, pod taktovkou ktorého vznikli filmy ako Za nepriateľskou líniou či Max Payne, si prišiel obzrieť priestory Rozhlasu.
Pyramída nesie právom titul Stavba storočia a od roku 2017 je aj Národnou kultúrnou pamiatkou. Okrem kancelárií sú v nej nahrávacie štúdiá, koncertná sieň i jeden z najväčších organov na Slovensku.
Ďalšie zaujímavé stavby s kanceláriami
Robot Building (Thajsko)
Vo futuristickej budove v tvare robota sa nachádzajú kancelárie Ázijskej banky.