Prečo si ergonómia zaslúži pozornosť
Ergonómia znamená, že prispôsobíme pracovné prostredie potrebám zamestnancov. Zvýšime tak nielen ich komfort, ale aj kvalitu odvedenej práce, vďaka čomu budú spokojnejší, no najmä zdravší. Firmy tým ušetria na práceneschopných zamestnancoch a znížia fluktuáciu.
Vedeli ste?
Podľa štatistík trpí na Slovensku až 80 % ľudí bolesťami chrbtice. Medzi ďalšie časté ochorenia patrí aj syndróm karpálneho tunela.
Ako zaviesť ergonómiu do kancelárie?
Zariadenie kancelárie môže byť štýlové a nové, no automaticky to neznamená, že je aj ergonomické. Toto sú základné komponenty zdravej kancelárie:
- ergonomická stolička,
- výškovo nastaviteľný pracovný stôl,
- vhodné kancelárske doplnky podľa vášho firemného zamerania.
Využite zľavu 10 %
pri nákupe v e-shope ajprodukty.sk

Správne zvolené zariadenie kancelárie znižuje stres a podporuje zdravé pracovné návyky. Ako to dosiahnuť?
Viac v článkuErgonomická kancelárska stolička je základ
Ergonomická stolička podporuje správne sedenie a poskytuje pohodlie pri práci. Dokážete ju prispôsobiť výške a hmotnosti človeka, ktorý ju používa, ale aj individuálnym preferenciám jednotlivca, napríklad nastavením sedadla a opierok hlavy, chrbta či lakťov. Na dlhodobú prácu v sede voľte stoličky s certifikáciou na 24-hodinové sedenie.
Tip: Čo by mala mať dobrá ergonomická stolička?
- Nastaviteľné sedadlo: Ideálne je, keď sa dá nastaviť jeho výška aj hĺbka. Pri výške treba myslieť na to, aby boli chodidlá na zemi a kolená v pravom uhle. Správne nastavenie hĺbky spočíva v tom, že medzi zadnou časťou kolien a sedadlom je približne 2 až 3 cm medzera.
- Nastaviteľnú opierku chrbta: Dôležitá je výška aj uhol. Mierny sklon dozadu pomáha zmierniť tlak na chrbticu, čo vedie k pohodlnejšiemu sedeniu. Dôležitou súčasťou je aj podpora dolnej časti chrbta. Bedrová opierka by sa mala nachádzať v oblasti prirodzeného oblúka chrbtice.
- Nastaviteľné opierky na lakte: Mnohé ergonomické kancelárske stoličky ponúkajú možnosť nastavenia výšky, šírky aj uhla opierok na lakte. Ruky by mali v lakťoch zvierať pravý uhol. Opierky by nemali zavadzať ani obmedzovať váš pohyb.
- Opierku hlavy: Nemusí vyhovovať každému, no pomáha predchádzať stuhnutiu šije a následným bolestiam krku. Je teda vhodná najmä pre ľudí, ktorí presedia drvivú väčšinu dňa.
Typy ergonomických stoličiek
Každý pozná klasické ergonomické stoličky do kancelárie. Existujú však aj ďalšie ergonomické varianty, na ktorých zažijete rôzne typy sedenia:
- Manažérska stolička
Od klasickej kancelárskej stoličky sa líši luxusnejším a reprezentatívnejším vzhľadom. Zvyčajne je vyrobená z kože a iných kvalitných materiálov.
- Herná stolička
Táto „športová“ stolička je ideálna na dlhé sedenie gamerov, keď sa minúty menia na hodiny. Zvyčajne má extra vysoké operadlo a nastaviteľné vankúšiky ako opierky hlavy a krížov.
- Aktívna balančná stolička
Aktívne sedenie môžete praktizovať na balančnej stoličke alebo fitlopte. Samostatnou kategóriou je stacionárny bicykel na prácu. Vďaka tomu, že udržuje telo v pohybe, nabáda k častej zmene polohy a pomáha posilňovať svaly.
- Sedlová stolička
Podporuje správne držanie tela, znižuje napätie v pleciach a umožňuje veľký rozsah pohybu. Sedlová stolička je obľúbená u ľudí, ktorí sa presúvajú medzi viacerými miestami v priestore (napríklad zdravotnícki pracovníci). Výborne sa hodí aj do spoločných priestorov na neformálne stretnutia kolegov.
Nájsť stoličku, ktorá vám najviac vyhovuje, je prvý krok. Druhým je správne sedenie. Ak si nie ste istí, ako na to, pozrite si naše krátke video.
Tip: Nezabúdajte na osvetlenie.
Nedostatok svetla vedie k nadmernej únave. Veľmi intenzívne svetlo zas môže ľudí prestimulovať a spôsobiť bolesti hlavy. Rozhoduje aj odtieň. Na prácu počas dňa je lepšie voliť biele svetlo, ktoré nás udržuje bdelých, a večer teplé odtiene, ktoré ľuďom umožnia prežívať vlastný cirkadiánny rytmus. Vyberte si vhodné osvetlenie do kancelárie
Ako vybrať kancelársky stôl
Ergonomické pracovné prostredie ide ruka v ruke s voľbou ergonomickej stoličky a výberom vhodného pracovného stola. Čo by ste mali urobiť pred samotnou kúpou stola?
- Zmerajte priestor
Berte ohľad na umiestnenie stoličky a ďalšieho nábytku. Ak máte len veľmi málo priestoru, zvoľte skladací stôl.
- Zhodnoťte svoje potreby
Chcete pracovať výlučne posediačky alebo vás láka aj práca v stoji? Radi pracujete na rôznych miestach? Budete používať monitory alebo potrebujete aj plochu na písanie, náčrty či inú tvorbu? Využívate kancelárske potreby, na ktoré sa vám zíde úložný priestor, alebo je väčšina vašej práce digitalizovaná? Odpovedzte si na tieto otázky, ktoré vám pomôžu vyfiltrovať typy vhodných stolov.
- Výber kvalitných materiálov
Stôl by mal byť pevný a odolný, aby vydržal čo najdlhšie. Kvalitné drevo je nestarnúcou klasikou, no môžete zvoliť aj kov, sklo či laminát.
- Voľba vhodného dizajnu
Dobrý dizajn spočíva vo využití pracovnej plochy stola, aby čo najlepšie reflektovala vaše potreby, ktoré ste si už zadefinovali v predchádzajúcich krokoch. Kancelársky stôl vám bude slúžiť roky, preto by sa vám mal páčiť a mal by sa hodiť aj k zvyšku nábytku.
- Určenie rozpočtu
Premyslite si, koľko chcete a môžete do stola investovať, a hľadajte v danej cenovej kategórii.
Využite zľavu 10 %
pri nákupe v e-shope ajprodukty.sk
Pozrite sa na typy stolov, z ktorých si môžete bežne vyberať:
- Klasický obdĺžnikový stôl
Ide o univerzálnu voľbu, vhodnú do takmer každej kancelárie. Môžete ho postaviť k stene aj do priestoru.
- Výškovo nastaviteľný stôl
Výškovo nastaviteľný stôl je najlepšou voľbou z hľadiska ergonómie v kancelárii. Prispôsobí sa rôznym typom stoličiek, ale aj práci v stoji.
Tip
Dôležitým parametrom je výška stola, aby ste mali ruky počas sedenia približne v pravom uhle. Myslite aj na dostatočný priestor na nohy a možnosť pohybu popri stole
- Rohový stôl
Tento typ stola vám poskytne väčšiu pracovnú plochu ako klasický stôl a aj množstvo úložného priestoru.
- Do písmena U
Stôl, ktorý obklopuje človeka z troch strán, ponúka naozaj veľa pracovného aj úložného miesta. Hodí sa do veľkých kancelárií.
- Počítačový stôl
Malé prenosné stoly, ktoré si môžete prisunúť kamkoľvek, kde sedíte.
- Prenosný a skladací stôl
Jednoducho ho zložíte a prenesiete, preto je vhodný na občasnú prácu vykonávanú na rôznych miestach. Šetrí miesto, no nie je príliš stabilný ani trvácny.
Ako správne sedieť, už viete, no viete, aké je zdravé státie? Pozrite si tipy nášho fyzioterapeuta:
O level vyššie s ergonomickými doplnkami
Už máte ergonomickú stoličku aj vhodný stôl? Ešte stále môžete ergonómiu vyšperkovať:
- Opierka nôh – znižuje tlak na nohy a pomáha im uľaviť od bolesti.
- Podložka pod nohy – poskytuje úľavu nohám a chrbtu počas státia.
- Držiak na monitor – pomáha nastaviť výšku monitora a jeho vzdialenosť od očí, čím znižujete záťaž krku, pliec a očí.
- Podložka na predlaktia – mäkká, no pevná opora, ktorá pomáha znižovať tlak na zápästie.
- Podložka pod myš – znižuje únavu zápästia a pomáha predchádzať vzniku karpálneho tunela.
- Ergonomická klávesnica – vďaka rozdeleným klávesom a zakrivenému dizajnu znižuje tlak na zápästia a jej používanie taktiež eliminuje vznik karpálneho tunela.
- Ergonomická myš – podporuje prirodzený pohyb ruky a predchádza deformáciám pri dlhodobej práci s počítačom.
Tip
Potrebujete v práci viac pohybu? Vyskúšajte chodiaci pás do kancelárie. Deľte sa oň s kolegami a vytvorte denné výzvy a súťaže.
Vďaka ergonomickej kancelárii podporíte to najcennejšie, čo máte – fyzické aj psychické zdravie. Znížite stres a únavu, optimalizujete postoj tela v sede i v stoji, čo sa prejaví aj na množstve vašej energie, na produktivite a kreativite.