Dáša príde domov z práce, postará sa o domácnosť a večer sa v rámci voľného času venuje čítaniu kníh. Jej suseda Laura sa taktiež po práci postará o domácnosť, jej voľné chvíle však vyzerajú inak. Každý večer si sadne do svojej domácej dielne a neskoro do noci šije šujtášové náušnice. Nemusí, ale chce, pretože práca popri zamestnaní jej prináša potešenie.
Handmade výrobcov ako je Laura každým rokom pribúda. Práca doma je síce náročná, no napriek tomu pracujú pilne. Namiesto vysokých zárobkov ich totiž ženie vpred radosť spokojných zákazníkov a pohľad na svoje malé diela. Krásna záľuba však so sebou okrem šťastných momentov prináša aj chvíľky bolesti a straty komfortu. Našťastie existujú viaceré pomôcky, ktoré uľahčia šikovným rukám prácu. Ktoré sú to?
Ergonomická stolička šetrí chrbát
V zápale kreatívnej práce výrobcovia často zabúdajú, ako trpí ich chrbát. Každá činnosť vyžaduje svoju obeť a teda aj vznik tých najkrajších kúskov si berie svoju daň – zdravie. Nešetrite tam, kde by ste nemali a vybavte váš handmade alebo pracovný kútik ergonomickou stoličkou, ktorá zabezpečí správnu oporu vášho chrbta. Z ponuky si určite vyberiete takú, ktorá vám uľahčí hodiny strávené v jednej polohe.
TIP
Vyberte si stoličku, ktorá vám bude vyhovovať: s opierkou, bez opierky, drevenú, čalúnenú alebo z polyuretánu. Stolička sa na niekoľko rokov stane vašou spoločníčkou pri práci, preto by vám mala poskytnúť maximálne pohodlie.
Odkladanie pomôcok počas práce v sede ľahko vyriešite pomocou stoličky s priehradkou na nástroje. Nehodí sa iba do veľkej dielne, svoje využitie nájde aj vo vašej domácnosti, kedy si pri vyrábaní originálnych kúskov môžete skrutkovače, malé kladivá alebo štetce odložiť pod stoličku. Úschovné miesto je rovnako šikovné na odloženie fľašky s vodou, vďaka čomu budete mať pitný režim celý deň pod kontrolou.
Trpia aj ruky
Rovnakú pozornosť ako chrbát si zaslúžia aj vaše ruky. Práve tie vkladajú vašim výrobkom punc jedinečnosti. Doprajte im preto pohodlie a zaobstarajte si náradie, prípadne pracovné pomôcky s ergonomickým tvarom. Napríklad pogumované skrutkovače vám pri práci nevypadnú z ruky a vďaka jemnému materiálu je ich úchop o niečo príjemnejší.
Ženy pracujúce z domu často nemajú pracovné pomôcky umiestnené tak, aby čo najmenej trpela ich chrbtica alebo ruky. Pokiaľ napríklad so šijacím strojom pracujete niekoľko hodín v rovnakej polohe alebo upravujete fotografie svojich výrobkov v počítači, mali by ste dbať na to, aby bol váš pracovný nástroj v správnej výške. V opačnom prípade si koledujete o zdravotné problémy, ktorých sa len tak ľahko nezbavíte. Okrem stuhnutej krčnej chrbtice alebo zhoršeného zraku pri práci v nevhodných svetelných podmienkach sa k tomu môže pridružiť aj syndróm karpálneho tunela, ktorý je spôsobený nadmerným zaťažením horných končatín.
Kľaknite si na mäkké
Ak vykonávate činnosť, ktorá si vyžaduje kľačanie, zíde sa vám mäkká podložka pod kolená. Pohodlná podložka v domácej dielni ochráni vaše kolená pred tvrdým povrchom, chladom či vlhkom. Jej výhodou sú rozmery, takže vám pri práci nebude zavadzať a taktiež nebudete mať problém s jej uskladnením.
S rohožkou predídete úrazom
Pokiaľ vyslovene nemusíte sedieť za stolom a nepracujete za šijacím strojom, môžete zmeniť polohu a tvoriť handmade zaujímavosti v stoji. Státie na krátku chvíľu prináša úľavu, avšak pri dlhodobom začnete pociťovať určitý diskomfort. Bolesti nôh a kĺbov zmierníte špeciálnou ergonomickou rohožkou, ktorá je obľúbeným vybavením mnohých majstrov v domácich dielňach. S jej protišmykovou funkciou navyše predítete vážnejším úrazom.
Podceňované osvetlenie
Zle zvolené osvetlenie môže narobiť viac škody ako úžitku. Pri práci doma sa môžete cítiť unavene, podráždene alebo vás môže bolieť hlava. V prvom rade osvetlite váš tvorivý kútik studeným svetlom, ktoré vás bude motivovať k práci. Na mieste je preto investícia do svietidiel, ideálne s nastaviteľnými konzolami. Zasvietite si nimi tam, kde to potrebujete a ochránite tým vaše oči.
Nemôžu vám chýbať
Okrem spomenutých vecí vám nemôžu chýbať ďalšie praktické vychytávky, ktoré vám uľahčia prácu, ako napríklad:
- Malý odpadkový kôš – zíde sa počas tvorivej činnosti, preto ho nezabudnite umiestniť blízko pracovného stola.
- Policové alebo nástenné regály – pomôžu vám udržať poriadok v pomôckach.
- Drôtený kôš – vďaka kolieskam ho počas práce umiestnite, kde budete potrebovať. Ľahko ho môžete premiestniť alebo pritiahnuť k sebe. Keďže nejde o fixný kus nábytku, rýchlo ho ukryjete aj pred zrakmi návštev.
- Podložka pod stoličku – rozmerovo neveľká podložka ochráni vašu podlahu pred škrabancami spôsobenými stoličkou, respektíve pred spadnutými predmetmi ako spinka alebo pripináčiky.
Zapamätajte si:
- Handmade práca zastrešuje rozličné druhy mikroprác, pri ktorých by vaše telo nemalo trpieť.
- Ako handmade výrobcovia často pracujete niekoľko hodín v rovnakej polohe. Zamerajte sa preto na výber kvalitnej stoličky, ktorá bude šetrná k vašej chrbtici.
- Nevhodná poloha pri práci a zlé umiestnenie pracovných nástrojov môže spôsobiť zdravotné problémy ako stuhnutie krčnej chrbtice, zhoršený zrak pri práci v nevhodných svetelných podmienkach, prípadne syndróm karpálneho tunela.
- Vybavte váš pracovný kútik vychytávkami, ktoré vám uľahčia prácu: podložkami pod stoličku, ergonomickými podložkami na státie alebo policovými regálmi s dostatočným úložným priestorom.