Odkladáte, triedite, reorganizujete, no aj tak sa pristihnete pri tom, že veci sa hromadia, a keď ich potrebujete, neviete ich nájsť. Vhodná organizácia priestoru ovplyvní jeho funkčnosť, ale aj komfort pri práci – doma, v kancelárii, dielni i vo veľkom sklade. V snahe maximalizovať využitie úžitkovej plochy padne rozhodnutie kúpiť regály. Lenže policové regály by ste si mali vyberať premyslene. Ako a prečo?
S čím kooperuje účel použitia regálov?
Predstavte si nasledujúce:
- regály v domácej pracovni verzus regálové systémy v kancelárii,
- policové regály v komore verzus v garáži,
- kovové regály v dielni verzus v sklade.
Bez ohľadu na to, že každý si túto predstavu vizualizuje po svojom, základný rozdiel nie je len v estetickosti. Materiálové vyhotovenie a kvalita sú určujúcimi parametrami výberu. Prečo?
Kritérium dizajnu budete zrejme zohľadňovať skôr pri výbere regálov do domácej pracovne. No ani v tom prípade sa nezaobídete bez výberu materiálu. Obľúbené sú kovové i drevené. Na ich atraktivite sa podieľa aj to, ako sú členené – či disponujú deliacimi policami, aký je ich tvar a materiál. Predovšetkým ide o lepšiu organizáciu priestoru a pracovných vecí.
Podobne to platí aj pri vyslovene skladových priestoroch a dielňach. Estetickosť je síce v úzadí, no rozčlenenie či rozstupy medzi policami regálov budú mať vplyv na prehľadnosť skladovaných vecí, na ich prístupnosť, efektívnosť, ak ich používate dennodenne (od potrieb pre domácich majstrov, uskladnených potravín na prípravu jedál cez čistiace prostriedky pre hygienickú domácnosť až po rozmernejšie predmety v skladoch zahŕňajúcich služby zákazníkom či logistiku).
Ak je reč o životnosti regálov, mala by byť aj o kvalite materiálu
Pri výbere regálov treba brať do úvahy aj podmienky priestorov, v ktorých budú umiestnené. Napríklad vysoká vlhkosť alebo meniaca sa teplota (veľké výkyvy) môže ovplyvniť životnosť jednotlivých častí regálu. Preto sa oplatí vyberať si na základe materiálov, ktoré sú voči týmto faktorom odolné. Ide predovšetkým o oceľ a hliník. HDF a MDF dosky sú vhodnejšie pre „nenáročné interiéry“.
Na trhu sú aj ekonomické riešenia regálov, ktoré sú vyrábané z plastov. Plastové varianty sú pomerne ľahké, vďaka čomu sa dajú jednoducho a komfortne presúvať z miesta na miesto. Odolnosť plastu v dôsledku jeho zloženia však nevyhovuje hmotnostne ťažším veciam. A tým sa dostávame k ďalšiemu dôležitému kritériu výberu.
Nosnosť ako určujúca vlastnosť?
Regál môže vyzerať solídne, respektíve masívne, avšak nemusí mať vysokú nosnosť. Tá závisí okrem iného od použitého materiálu, profilu police, prítomnosti držiakov. Preto výrobcovia regálov na svojich produktových kartách uvádzajú nosnosť políc – môže sa totiž líšiť pri rôznych variantoch toho istého modelu.
Koncept nosnosti zahŕňa informáciu o celkovej hmotnosti predmetov, ktoré môžete umiestniť na každú policu, a o maximálnej hmotnosti, ktorú vybraný kus nábytku unesie. Čo to znamená?
Nie je regál ako regál
Nosnosť regálov závisí od tvaru ich nosných prvkov a od konkrétneho materiálu, z ktorého sú vyrobené. V prípade skladov sú bežne používané regály z oceľových profilov. Niektoré, najmä tie policové, používajú dosky vyrobené z materiálov na báze dreva alebo preglejky.
Tip:
Ak potrebujete skladovať naozaj ťažký tovar, uprednostnite skladové regály, ktoré sú vhodné pre dielne a priemysel (nehazardujte s nosnosťou, aj keď bude na hranici hmotnosti skladovaného materiálu). Vyznačujú sa vysokým zaťažením police až do 700 či 1 000 kg.
Regály sú často vybavené ochrannými prvkami, akými sú napríklad bezpečnostné a protinárazové zábrany. Vďaka týmto ochranným komponentom predlžujete životnosť samotných regálov a znižujete riziko poškodenia tovaru, ktorý sa v nich nachádza. Bezpečnosť zvýši i ukotvenie k stene alebo do podlahy, ak vám to možnosti skladovania dovoľujú.
Regály do skladu pod drobnohľadom
V niektorých odvetviach, ako sú stravovanie alebo hotelierstvo, sa pri skladovaní výrobkov venuje osobitná pozornosť hygiene a bezpečnosti. Práve z týchto dôvodov sa tam využívajú antikorové regály (plus preto, že nepohlcujú pachy). Vyznačujú sa aj vysokou odolnosťou proti vlhkosti, preto ich môžete umiestniť aj do chladiarní.
Tip:
Na ťažko skladovateľné predmety sa používajú špecifické konzolové regály. Ich štruktúra je opakujúcim sa usporiadaním nosných stĺpov a konzol. Ramená, o ktoré podopierate tovar, môžete namontovať kolmo aj pod uhlom, vďaka čomu ich prispôsobíte skladovaným produktom. Je na vás, či zvolíte časť vyššieho priestoru a časť užšieho alebo rovnomerné a rovnaké usporiadanie. Keďže modely sa líšia šírkou, výškou, dĺžkou držiaka a nosnosťou, môžete si namiešať flexibilné a funkčné riešenie.
Nezabúdajte, že regály zaisťujú bezpečné skladovanie iba vtedy, keď sú postavené v súlade s odporúčaniami výrobcu. To znie síce ako obohratá platňa, ale odborná montáž vám pomôže vyhnúť sa rizikám súvisiacim s nesprávnym usporiadaním alebo chybnou montážou komponentov.
Nielen do dielní, skladov a garáží
Pri vyslovene skladových riešeniach pamätajte na skratku MÚN:
- materiál (jeho kvalita + vplyv prostredia, v ktorom bude umiestnený)
- účel (na čo bude slúžiť = organizácia a prehľadnosť)
- nosnosť (aké veci tam plánujete skladovať = funkčnosť, bezpečnosť a životnosť)
Regály však dokážu byť mimoriadne zaujímavým prvkom v akomkoľvek prostredí – interiér domácnosti, coworkingy, štýlové pracovne, firemné priestory, reprezentatívne miestnosti, kaviarne a pod. Stali sa univerzálnym kusom nábytku a vďaka multifunkčnosti aj obľúbeným prvkom interiérových dizajnérov. Napokon, samy osebe ponúkajú množstvo kreatívnych nápadov a inšpirácií na využitie.
Ak plánujete kupovať regály práve do týchto priestorov, skratka MÚN si pýta doplnenie o estetickosť. Zamerajte sa na dizajn a povrchovú úpravu materiálov, nielen na samotné farby a dekory.
Dodržíte základné parametre výberu? Ak áno, dodržíte i bezpečnosť skladovania. A bonus je očividný – praktickosť a komfort používania. Prečo si veci nezefektívniť, keď stačí tak málo?