Pracovný priestor a fungovanie v ňom sa za posledné desaťročia zmenili – a veľmi radikálne. Kedysi sme pracovali v nudnom a jednotvárnom prostredí, kde sa vedeniu o motivácii zamestnancov ani len nesnívalo. Dnes je všetko inak. Firmy zriaďujú eko kancelárie, organizujú teambuildingy, dbajú na pohodlie a spokojnosť svojich ľudí – aby sa cítili lepšie, a tak podávali aj adekvátne výkony. K tomu patrí aj relax na pracovisku.
Jeden z piatich opýtaných pracovníkov súhlasí, že mať priestor na malý reset zvyšuje produktivitu. Týka sa to predovšetkým profesií, pri ktorých je potrebná koncentrácia, kreatívny duch a ktoré sú vykonávané hlavou, nie svalmi.
U každého je však potreba oddychu počas pracovnej doby individuálna. Niekomu stačí len polhodinka na kávu s kolegami, inému poprechádzať sa po miestnosti. Ďalší by si rád po výdatnom obede na chvíľu zavrel oči. Aj psychológovia a personalisti sa zhodujú v tom, že oddychová zóna je nevyhnutná pre sústredenie, potlačenie stresu a pre zvýšenie výkonnosti pracujúcich. O to viac, ak robia svoju prácu v open space kanceláriách, kde sa stále niečo deje. Aké sú teda možnosti?
Hravá oddychová zóna
Hra v práci znie na prvý pohľad ako nezmyselná kombinácia, však? V dnešnej dobe ale nič nie je nemožné. Vyblázniť sa a prísť na iné myšlienky, ako tie pracovné, môžete aj vďaka hernej polhodinke. Na popularite naberá v práci stolný futbal, šípky alebo konzola. Osvedčia sa predovšetkým pri marketingových a inak kreatívnych pracovníkoch.
Relaxačná oddychová zóna
Ani spánok v práci nie je podľa niektorých zamestnávateľov kóšer. Nuž, niektoré národy by nesúhlasili. Napríklad takí Španieli si svoju poobednú siestu neodpustia. A Japonci? Tí dokonca majú prikázané zdriemnuť si počas pracovnej doby.
Priestory na tento druh oddychu by mali byť v prvom rade tiché, najlepšie v samostatnej miestnosti, oddelené od pracovného šumu. Na krátke zatvorenie očí poslúži malá pohovka alebo obľúbené sedacie vaky. Pridať môžete príjemnú hudbu a zabodujete aj upokojujúcou zelenou farbou – či už vo forme rastlín, alebo doplnkov. Umiestniť sem môžete aj štýlové ušiaky a malú knižnicu.
Vedeli ste, že?
Oddychovú zónu v práci si môžete ako podnikatelia zaradiť medzi daňové výdavky? Slovenská legislatíva je v tomto smere ústretovejšia než kedysi. Podmienkou je iba skutočnosť, že si to musíte vedieť obhájiť pred prípadnou daňovou kontrolou – t. j., že konkrétne relaxačné prvky, ako sú nábytok alebo televízia, slúžia k dosahovaniu zdaniteľných príjmov.
Oddychová zóna na čerstvom vzduchu
Tie spoločnosti, ktoré majú k dispozícii aj vonkajšie priestory, by ich mali naplno využiť. Športuchtivým zamestnancom ulahodíte napr. basketbalovým košom, petangom aj workoutovými prvkami. Na menšiu terasu sa hodia pohodlné kreslá, hojdacie siete alebo paletový nábytok. A nezabudnite na zeleň!
TIP
Chýba vám rozpočet na zariadenie samostatnej miestnosti? Skúste vyhradiť malý priestor v už existujúcej kancelárii, kuchynke, prípadne zasadačke. Do takejto zóny môžete umiestniť sedacie vaky alebo fit lopty či pohodlné kreslá… Pridajte trochu kvetín alebo aspoň upokojujúcu tapetu na stenu a oddychový kútik je hotový. Vaši zamestnanci by určite nenamietali ani proti kancelárskym kreslám s vysúvacími opierkami na nohy.
Ako to robia velikáni?
- Firma Nike ponúka svojim ľuďom miestnosť na praktizovanie jogy, vybavenú posilňovňu a ďalšie aktivity, ktoré sa majú postarať o udržanie ich energie.
- Najznámejšiu korporáciu na svete, Google, však neprekoná asi nikto. Vo svojich pracovných komplexoch ponúka okrem stolného futbalu, pingpongu a bowlingovej dráhy aj hojdacie kreslá, masážne a relaxačné miestnosti s akváriom, mini basketbalové ihrisko, šmykľavku, niekoľko dizajnovo navrhnutých kuchyniek – a nechýbajú ani postele.
- Berlínska pobočka SoundCloud zasa verí, že odpočívať v práci by sa malo bez elektrosmogu. Zriadili v nej preto miestnosť bez akýchkoľvek technológií a krbom s praskajúcim drevom.
Pri realizovaní priestoru na oddych alebo kútik, v ktorom vaši ľudia opäť rozbehnú svoju kreativitu a znova naštartujú mozog, treba myslieť na to, komu bude slúžiť. Darmo dáte napríklad programátorovi do rúk konzolu, keď potrebuje oddych pre svoje unavené oči. Preto sa pýtajte. Akým štýlom ľudia potrebujú „vypnúť“, čo by ich potešilo a motivovalo, ako si predstavujú ideálne pracovné prostredie. Verte, vaši zamestnanci to ocenia.