Svetlo je jedným zo základných prvkov pracovného prostredia, ktorého parametre by mala zohľadniť každá firma. Ak chcú kompetentní vytvárať priaznivé podmienky pre prácu svojich zamestnancov, mali by zvoliť profesionálne riešenia pri implementácii kľúčových opatrení.
Svetlo totiž pôsobí na nervovú sústavu človeka, ovplyvňuje priebeh biorytmov v tele, čím výrazne pôsobí na celkovú pohodu a prácu človeka. Denné svetlo je považované za najpriaznivejšie pre akúkoľvek prácu. V prípade, že môžete pri tvorbe pracovných priestorov zohľadniť tento fakt, snažte sa do nich dostať čo najviac denného svetla, prípadne zohľadniť riešenia na tienenie priamych lúčov počas silných slnečných dní.
Rozmiestnenie svetelných zdrojov
Základom je centrálne osvetlenie pre celú miestnosť a individuálne zdroje svetla na mikropracoviskách – pracovných stoloch každého zamestnanca. Tie by mali byť umiestnené tak, aby nevytvárali tieň v mieste, kde je vykonávaná kľúčová činnosť. Zároveň by ste mali zohľadniť možnosť individuálneho nastavenia a umiestnenia zdroja (napr. stolová lampa). Každý z nás má jedinečné vnímanie nielen farieb, ale aj intenzity svetla a jeho teploty. Preto je užitočné využívať moderné LED riešenia s nastaviteľnou intenzitou a teplotou svetla.
Vedeli ste, že?
-Svetlo nesmie oslňovať, ani priamo žiariť do zorného poľa – zvážte umiestnenie pracovných staníc voči pozícii okien a svetových strán, využitie žalúzií, rastlín a iných doplnkov v pracovnom priestore, ktoré pomôžu množstvo svetla vhodne rozptýliť či odrážať mimo zorné pole pracovníka.
-Prudký prechod osvetleného a tmavého prostredia v zornom poli rýchlo unavuje; vyhnite sa príliš tmavým a príliš osvetleným priestorom v miestnosti.
-Veľké priestory osvetľujte podľa počtu pracovníkov a umiestnenia ich pracovných staníc – nie iba centrálne zo stropu.
-Existujú riešenia pre priestory bez okien? Iluminačné podhľady alebo virtuálne okná s fotografickou ilúziou dokážu čiastočne kompenzovať nedostatok denného osvetlenia.
-Večer a počas noci by ste sa mali vyhýbať studenému svetlu. Uprednostňujte sodíkové výbojky, žlté úzkospektrálne LED svietidlá s teplotou chromatickosti okolo 3000 K a menej.
-Ak pracujete na PC počas večera či noci, dbajte na nastavenie filtra pre modré svetlo pre „nočný režim“ – negatívny vplyv na nástup spánku či jeho kvalitu sa zníži.
Pri definovaní potrebného množstva svetla sa riadime štandardmi, ktoré definujú množstvo osvetlenia na plochu pre istý typ pracovného prostredia. Pre rýchlu spoľahlivú orientáciu postačí rozpätie 50 – 125 luxov. Pre jemné práce (kreslenie, IT práca, laboratórium) je potrebných min. 500 luxov, avšak pri špecializovaných činnostiach ako chirurgická operácia je potrebných až 20 000 luxov.
Farba svetla
Významným parametrom pri voľbe svetelných zrojov je zafarbenie ich svetla. Význam farby (pri spektre bielej hovoríme o teplote farby) rastie predovšetkým počas zimných období, kedy nemáme dostatok prirodzeného denného svetla a jedinou možnou alternatívou je zabezpečenie dostatku svetelného toku, ktorý sa tomu dennému čo najviac približuje. Zafarbenie svetla má teda rôzne definovanú funkciu a z toho i vyplývajúci účel.
Vzhľadom na typ priestoru a činnosti, ktorú v ňom najčastejšie vykonávame, volíme nasledovné:
a) teplá biela (odtieň dožlta) – pôsobí útulnejšie a upokojujúcejšie než denné svetlo, čím je najvhodnejšia pre priestory ako obývačka, spálňa či iné určené na oddych,
b) denná biela – neutrálna, využívaná skôr pre kuchyne a detské izby, haly a predsiene,
c) chladné biele svetlo (typický modrastý odtieň) – vhodné pre kancelárie a pracoviská, kde je v súvislosti s prácou a bezpečnosťou potrebný dostatok viditeľnosti.
Výber svetelných zdrojov a ich umiestnenie je tým významnejší, čím väčší a rôznorodý priestor je potrebné osvetliť, a čím je vyššia rozmanitosť činností ľudí. Neváhajte osloviť odborníkov, s pomocou ktorých dokážete zvoliť optimálne riešenia – či už z pohľadu technológie svetelných zdrojov, ich výkonu, teploty, možnosti mobility či statického rozmiestnenia na strope alebo v priestore pracoviska.