V čase rýchlej distribúcie tovarov hrajú sklady kľúčovú úlohu v logistických reťazcoch spoločností. Keďže efektívna logistika skladu je základom hladkého chodu skladových operácií, aj výber správnej manipulačnej techniky je krokom k optimalizácii príjmu tovaru, jeho uskladnenia, kompletizácie objednávok a ich expedície. Ako si vybrať?
Vybavenie skladu ovplyvňuje jeho logistiku
Spolu s bohatým portfóliom vybavenia skladov rastie aj ponuka manipulačnej techniky. Našťastie. Táto dobrá správa však paradoxne prináša dilemu, čo sa týka správneho výberu. Z čoho vychádzať?
- Z odvetvia, v ktorom podnikáte.
- Z druhu tovarov, ktoré skladujete a distribuujete.
- Z priestorov, ktoré v tomto procese využívate.
Skladová logistika a technika
Paletové vozíky
Slúžia predovšetkým na prepravu paletizovaného tovaru, to zrejme viete. Možno ste však netušili, že vás nesklamú ani v skladoch s nerovnými podlahami. Je to vďaka tandemovým kolieskam, ktoré pomáhajú rozložiť zaťaženie na väčšiu plochu. Navyše znižujú riziko poškodenia podlahy a prácu s nimi oceníte aj pri prechode cez rampy a prahy.
Keďže „paleťáky“ majú rozličné typy koliesok, poslúžia aj v rôznych skladových prevádzkach. Napríklad tie s nylonovými kolieskami vám umožnia ľahký pohyb aj s ťažkým nákladom. Platí to, ak je vo vašom sklade tvrdá a rovná podlaha.
Polyuretánové kolieska sú mäkké a tiché a poradia si aj so štrkom či s inými nečistotami. Ak potrebujete používať paletový vozík aj v rámci nákladného auta, toto môže byť cesta (podobné vlastnosti majú aj gumené kolieska).
Plusom je, že napriek ručnému ovládaniu s paletovými vozíkmi zvládnete plynulú manipuláciu a aj rýchly zdvih – paleťáky s rýchlym zdvihom zodvihnú vidlice na prvý záber na úroveň podlahy, na druhý záber zdvihnú celú paletu. Pozor si dajte vtedy, ak máte náklad ťažší ako 150 kg. Paletové vozíky s rýchlym zdvihom od niektorých výrobcov fungujú po prekročení určitej váhy ako štandardné.
Tip: Ručné vysokozdvižné paletové vozíky
Okrem toho, že fungujú na princípe paletových vozíkov, môžu byť zároveň použité ako zdvíhací stôl. Manipulovanie s nákladom a dvíhanie bremien je vďaka nim ešte ľahšie a efektívnejšie.
Transportné vozíky
Okrem klasických paletových vozíkov by v sklade nemali chýbať ani transportné vozíky, vďaka ktorým si dobre poradíte s presunom objemnejších strojných zariadení. Hoci sú rozmerovo malé, majú veľkú nosnosť a dlhú životnosť.
Využijete ich aj v sklade s rôznymi chemikáliami – sú voči nim odolné, resp. sú odolné voči vode, olejom, organickým rozpúšťadlám a zásadám. Väčšinou je ich súčasťou aj gumová vrstva s vrúbkovaným dezénom, čo vám poslúži ako prevencia skĺznutia a poškodenia prepravovaného tovaru.
Hydraulické zdviháky
Zdvíhacie vozíky a stoly umožnia zdvíhanie ťažkých bremien s minimálnym úsilím. To, že sú prispôsobiteľné rôznej nosnosti a výškam zdvihu, z nich robí výborných kandidátov pre rôzne druhy skladov/skladovanie tovarov.
Uplatnenie teda nájdu v malých skladoch aj vo veľkých distribučných centrách. Pochvaľovať si ich budete pri operáciách, keď potrebujete zdvíhať bremená do špecifickej výšky, napríklad pri nakladaní tovaru do vozidiel alebo pri umiestňovaní materiálu na vyššie regály.
Tip: Zdvíhacie popruhy a háky
Ak manipulujete s bremenami, ktoré nie sú na paletách alebo majú nepravidelné tvary, prácu vám uľahčia zdvíhacie popruhy a háky. Sú navrhnuté tak, aby rozložili váhu bremena a znížili riziko poškodenia pri zdvíhaní.
Zdvíhacie popruhy sú vyrábané v rôznych dĺžkach aj nosnosti a z extrémne odolných materiálov. Sú teda univerzálne, využiteľné na rôznorodé tovary aj v rôznych situáciách.
Zdvíhacie plošiny a stoly
Nielen pre logistické sklady a haly, ale aj pre továrne, dielne a baliace linky. Zdvíhacie stoly patria k tej manipulačnej technike, ktorá šetrí váš chrbát a zamedzuje riziku zranenia – či už vzhľadom na antikolíznu ochranu, alebo inú bezpečnostnú poistku.
Tvarovo sa zdvíhacie plošiny rôznia. To je dobre, pretože aj práce v sklade majú rôzny charakter. Znamená to, že okrem klasického „zdvíhacieho obdĺžnika“ máte k dispozícii aj kruh alebo účko. Práve to dobre poslúži pri preberaní nákladu z vysokozdvižného vozíka.
Výšku zdvíhacích plošín a stolov nastavujete buď pomocou ovládacieho panela, alebo sa plynule prispôsobuje aktuálnemu zaťaženiu (napríklad čím väčší náklad, tým viac sú pružiny stola stlačené). Závisí to od konkrétneho modelu.
Stohovacie vozíky na ľahký tovar
Pri nich môžete počítať s ľahkou konštrukciou (vo väčšine prípadov) a manévrovateľnosťou. Ak sú uličky vo vašom sklade úzke, stohovací vozík bude váš pracovný kamarát. Ovládanie je jednoduché – pomocou ručnej kľuky alebo zdvíhacieho motora.
V závislosti od modelu môžete nastavovať rozpätie vidlíc, meniť príslušenstvo nákladovej plošiny, využiť stohovač aj rudlu. Kde? Ideálne v potravinárskom a farmaceutickom priemysle, v laboratóriách, na baliacich linkách, ale aj vo veľkých kuchyniach, resp. v stravovacích zariadeniach.
To však neznamená, že nebudú užitočné aj vo vašom fachu. Napokon, nie každý má k dispozícii priestranný sklad. Práve v súvislosti so stiesnenými priestormi hovoríme o dobrom adeptovi na efektívneho pomocníka.
Vybavenie skladu – ako si vybrať správnu techniku?
Tak, že charakterizujete konkrétne potreby a požiadavky skladu. Čím sa riadiť?
- Diverzita tovaru
- Priestorové obmedzenia a manévrovateľnosť
- Bezpečnostné požiadavky
- Veľkosť a hmotnosť tovaru
- Frekvencia použitia a miera zaťaženia
Logistický sklad = správne vybavený sklad
Prvé paletové vozíky vraj boli používané už začiatkom 20. storočia. Skladová logistika sa s ich príchodom navždy zmenila – výrazne sa zjednodušila preprava aj skladovanie tovarov.
Doba pokročila a zjednodušenie logistiky v skladoch sa posunulo na úplne inú úroveň. Napriek tomu v niektorých prevádzkach stále chýba vhodné vybavenie, hoci môže výrazne optimalizovať pracovné procesy. Čo tak konečne sa postarať o to, aby takáto optimalizácia bola aj váš prípad?