Dog friendly office, teda kancelária, v ktorej je možné pracovať spolu so štvornohými priateľmi, u nás ešte nie je taký rozšírený. Stáva sa však čoraz populárnejším, preto je dobré poznať jeho výhody, ale aj nástrahy. Či už ste majiteľmi firmy a premýšľate nad dog friendly pracovným prostredím, milovníkmi psov, ktorí by takýto benefit v práci s radosťou uvítali, alebo sa, naopak, tejto možnosti obávate, spísali sme pre vás základné informácie o danej problematike.
Výhody pre jednotlivcov aj pre celé firmy
Trend s názvom dog friendly office sa rozmáha viac a viac, pretože prítomnosť zvierat na pracovisku má preukázateľne pozitívny vplyv na zamestnancov. Nejde pritom len o majiteľov samotných psov, ale aj o ich kolegov. Okrem uvoľnenejšej atmosféry prinášajú štvornohí chlpáči do kancelárií aj viac kolegiálnosti a lepšiu spoluprácu, redukciu stresu a celkové zlepšenie duševného zdravia či podporu kreativity a produktivity.

Lákavé sú aj zdravotné benefity. Pri sedavej práci padne vhod prechádzka, ktorú psy potrebujú, no výhody z nej čerpajú aj zamestnanci. Tí si v priebehu krátkej chvíle oddýchnu, načerpajú nové sily, nápady i chuť do ďalšej práce. Zároveň rastie aj ich motivácia a eliminuje sa pocit vyhorenia. Pravdou však je, že bez štvornohých „kolegov“ by si mnohí prestávky nedovolili, pritom majú pozitívny vplyv nielen na fyzické zdravie, ale aj na efektivitu a kreativitu.
Z dog friendly pracovného prostredia teda vyplývajú výhody pre celé spoločnosti. Nielenže sú atraktívne pre milovníkov psov, ale aj vysielajú jasný signál, že sú empatické, flexibilné a kladú dôraz na inklúziu a potreby svojich zamestnancov.

Vedeli ste?
Mileniáli a ľudia z generácie Z majú k psom omnoho bližší vzťah ako predchádzajúce pokolenia. Mnohí sa dokonca rozhodnú nezakladať tradičné rodiny a o štvornohého miláčika sa starajú ako o vlastné dieťa. Táto skupina ľudí pritom v súčasnosti predstavuje väčšinu pracovnej sily. Aj z tohto hľadiska existuje predpoklad, že dog friendly kancelárie budú čoraz populárnejšie.
Dog friendly office nie je pre každého
Výhody pracovného prostredia priateľského k psom sú nepopierateľné. Takáto pracovná politika však nemusí vyhovovať každému, preto si vyžaduje dodržiavanie pravidiel. Pred zavedením dog friendly prostredia je dôležité zistiť, či niekto v kancelárii nemá alergiu na psy, strach z nich alebo akýkoľvek problém, ktorý by prítomnosť domácich miláčikov v práci u neho zhoršila. Len po súhlase väčšiny zamestnancov a vytvorení vhodných podmienok pre tých, ktorí s takýmto prostredím nesúhlasia, je v poriadku umožniť vstup psov do kancelárie.
Nevýhody dog friendly pracovného prostredia
Medzi hlavné nevýhody, ktoré môžu chlpáči so sebou priniesť do kancelárií, patria alergické reakcie, strach zamestnancov, ktorí majú so psami zlé skúsenosti, rozptýlenie pri práci alebo dokonca nepríjemné situácie medzi psami, ale aj medzi človekom a psom. Všetky spomenuté negatíva je však možné riešiť.

Stanovenie jasných pravidiel
V prvom rade je potrebné zabezpečiť dodržiavanie náležitej hygieny a to, aby boli psy zaočkované, zdravé a socializované. Ideálne je ich prvotné zoznámenie s prostredím, ale aj s kolegami. Nevyhnutné je vytvorenie pracovného prostredia pre zamestnancov, ktorí sa z akéhokoľvek dôvodu nemôžu deliť o kanceláriu so štvornohým chlpáčom. Ideálnym riešením je preto samostatná kancelária alebo možnosť home officeu.
Prípadným konfliktom a problémom sa vyhnete aj vďaka stanoveniu maximálneho počtu psov v kancelárii, a to tak, že ich prítomnosť budete vopred nahlasovať. Môžete si špecifikovať aj ďalšie pravidlá, trebárs vek či veľkosť psíkov, ale aj určiť hranice ich pohybu. Z hygienických dôvodov bude napríklad lepšie, ak nebudú mať povolený vstup do kuchyne či jedálne.
Tip:
Ak už u vás v práci dog friendly prostredie funguje, popremýšľajte nad integrovaním ďalších zvierat. Stojí to za zváženie minimálne vtedy, ak o to zamestnanci stoja a nechcú si priniesť vyslovene pytóna či tarantulu, z ktorých by mala strach asi väčšina ľudí.

Či už patríte k fanúšikom psov, alebo nie, práca s nimi je špecifická. Niekomu môžu prinášať radosť, inému zas spôsobovať hrôzu. Aj preto je dôležité takúto možnosť najprv poriadne prediskutovať a vyskúšať. Ak s tým máte vlastnú skúsenosť, potešíme sa vašim postrehom a tipom.